close

You are logged in as

Logout

This website uses cookies to distinguish you from other users. This helps us to provide you with a good user experience and also allows us to improve our website. More information

Facebook Old Cols College

New Zealand Representatives 2020

St Andrew's College students represent New Zealand

More news for Secondary School

Culture

Choir

Estee Wilke (Year 11) was selected for the New Zealand Secondary Schools’ Choir.

Highland Dancing

Charlotte Sloper (Year 13) and Milly Christie (Year 11) were selected as members of the Highland Dance Company of New Zealand.

Orchestra

Grace Lawrence (Year 11) was selected as second violin in the NZSO National Youth Orchestra.

Pipe Band

Timothy Justice, Brooke Mathewson (all Year 13), Georgia Eagle and Connor Higgs (both Year 10) were selected for the New Zealand Youth Pipe Band.

Sport

Australian Football League (AFL)

Lachlan McBride (Year 12) was selected for the New Zealand U18 Men’s AFL team.

Equestrian

Gemma Lewis (Year 10) was selected as the non-travelling reserve for the New Zealand U17 Equestrian team.

Football

Jasmine Donald (Year 13) was selected for the Senior Women’s Team for Māori Football New Zealand which won a Trans-Tasman Clash of the Cultures match against an Australian First Nations team.

Ice Hockey

Timothy Thomas (Year 12) was selected for the New Zealand U18 Men’s ice hockey team.

Indoor Cricket

Harry Bisphan (Year 12) was selected for the Under 17 Indoor Cricket team.

Rugby

After attending the New Zealand Barbarians U18 Development Camp, Joel Parry, Isileli Saumaki (both Year 13) and Torian Barnes (Year 12) were named in the New Zealand Secondary Schools’ team, and Mini Toga (Year 13) was named in the New Zealand Barbarians Secondary Schools’ team.

Sailing

Charlotte Palmer (Year 10) was selected for the New Zealand team to compete in the Asia/Oceania Championships, sailing her Optimist.

Skiing

Alys Scott (Year 11) represented  New Zealand at the FIS Youth Slalom and Giant Slalom U16 races in Pokal Loka, Solvenia and Zagreb.

Touch

Thomas Ruwhiu (Year 11) was selected for the New Zealand U16 touch team.

Trapshooting

Maggie Hood (Year 10) and Olly Hood (Year 13) were selected for the New Zealand Men’s and Women’s Skeet teams.

Volleyball

Anaya Cole (Year 12) was selected for the New Zealand Junior Women’s Volleyball team.

Congratulations to the St Andrew's students who have excelled in their chosen sport or cultural activity in 2020, and have been selected into a New Zealand representative team.

Post your comment

Comments

No one has commented on this page yet.